Мова
23 Жовтня

Грудень

4 грудня

1905 – революційна хвиля в Росії підняла жінок на боротьбу за свої права. Багато феміністок, які боролися раніше за доступ жінок до вищої освіти і право на професійну працю, почали тепер боротьбу за політичні права жінок. У той час найбільш відомою організацією було «Російське взаємно-благодійне товариство». Цього року близько тридцяти жінок ліберальних поглядів оголосили про створення жіночої політичної організації в Москві, а потім і в Петербурзі – Всеросійського союзу рівноправності жінок (Союз діяв до 1908 року). Також, сформувалася третя і остання з жіночих організацій періоду 1905-1907 років: Жіноча прогресивна партія.

6 грудня

1989 – массове вбивство в Політехнічному університеті Монреаля (англ. École Polytechnique massacre) – злочин, скоєний на грунті ненависті до фемінізму Марком Лепіном, в результаті якого загинули 14 жінок.

9 грудня

2010 – жіночий сайт Feministing запропонував своїм користувачам провести місяць грудень під егідою відмови від вищипування брів. Більш того, засновники сайту не просто закликають жінок до природності, а пропонують зробити все можливе, щоб брови зрослися на переніссі. Ставлячи в приклад мексиканську художницю Фріду Кало, теж, між іншим, відому своїми феміністичними поглядами.

«Таким чином, користувачі сайту планують не тільки зібрати кошти на користь організації, що захищає права жінок і займається питаннями жіночого охорони здоров'я, а й розширити межі уявлень про жіночу красу», повідомила представниця сайту Лорі Адельман. Акцію можна розцінити і як альтернативу чоловічому місяця «усибрю» (похідне від листопад і вуса), коли представники чоловічих організацій припиняють голитися з метою збору коштів у фонд боротьби з раком простати, пише Lenta.ru.

10 грудня

1815 – дата народження Ади Лавлейс. Англійка Ада Лавлейс – дочка великого поета Джорджа Байрона, відома перш за все створенням опису обчислювальної машини, проект якої був розроблений Чарльзом Беббідж. Склала першу в світі програму (для цієї машини) і вважається першим програмістом в історії.

1908 – перший Всеросійський Жіночий З'їзд в Санкт-Петербурзі. На ньому були присутні 1000 жінок. На з’їзді висловилася Стефанія Ісполатова, зазначивши, що за прагнення до самостійності на жінок сипляться закиди в фемінізм (слово, яке вважалося мало не лайливим). Адже феміністками називали тих бунтівниць, які, зважаючи на історичні факти, не вірять програмам, словам і обіцянкам і самостійно хочуть домогтися своїх прав. Закінчився з’їзд 16 грудня.

1980 – затверджений мова програмування з назвою «Ада» на честь Ади Лавлейс, першої жінки-програмістки.

12 грудня

2015 – вперше в історії Саудівської Аравії жінки зможуть скористатися пасивним і активним виборчим правом. Голосування, спрямовані на виявлення місцевого самоврядування відбулися 12 грудня. Число жінок, які висловили бажання голосувати, в десять разів нижче, ніж кількість чоловіків. За офіційними даними правом вибору скористалися близько 130 600 жінок, яких внесли у виборчі списки. Поява жінок в Аравії на політичній сцені буде серйозним викликом для 29-мільйонної держави, стверджують експерти. Проведення активної передвиборчої кампанії для жінок буде ускладнено через культурні і релігійні обмеження.

Саудівська Аравія є єдиною країною в світі, де жінки не мають права водити машину. Їм не дозволяється працювати. Заборонено виходити з дому без одягу, що огортає обличчя і тіло. Якщо їх не супроводжує чоловік, жінки не мають права подорожувати.

15 грудня

1999 – згідно до указу Президента України «Про склад Кабінету Міністрів України» до нового складу увійшли дві жінки. Віце-прем'єр-міністром стала Юлія Тимошенко. Остання займала також посаду прем'єр-міністра України впродовж лютого – вересня 2005 р.

16 грудня

1993 – у статті 4 закону України «Про державну службу» № 3723-XII встановлено, що право на державну службу мають всі громадяни України, незалежно від статі, які здобули відповідну освіту и професійну підготовку та пройшли в установленому порядку конкурсний відбір або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.

18 грудня

1917 – прийняття декрету «Про цивільний шлюб, дітей і про ведення книг актів громадянського стану». Проект декрету про цивільний шлюб був складений видатною феміністською і революціонеркою А.М. Коллонтай. Вона стверджувала, що «шлюб є приватною справою наречених», оголошуала, що всі старі церковні книги не мають юридичного значення і вводила замість них книги реєстрації актів цивільного стану.

1979 – прийнята резолюцією 34/180 Генеральної Асамблеї Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Ознайомитися з положеннями можна на сайті ООН

19 грудня

1917 – встановлений декрет «Про розірвання шлюбу», який також був складений А. М. Коллонтай. На відміну від дореволюційних правил чоловік і дружина повністю зрівнювалися в правах на вибір місця проживання і прізвища – вступаючі в шлюб могли взяти і прізвище чоловіка, і прізвище дружини, з'єднати їх разом і іменуватися подвійним прізвищем. Розірвання шлюбу в умовах того часу спростилося до крайності. Кодекс не накладав на подружжя зобов'язань щодо спільного проживання і вірності.

1969 – Еллен Вілліс і Суламіф Файерстоун створили групу «Червоні панчохи» як «відверто радикальну феміністську групу, альтернативу тим об'єднанням, в яких брали участь жінки з різними політичними позиціями» (яким були, наприклад, «Радикальні Жінки Нью Йорка»). Вілліс і Файерстоун уявляли собі «Червоні панчохи» як «групу, надзвичайно орієнтовану на публічність і акционізм», інтенсивно залучену як в акції публічного протесту, так і в процес національного самоусвідомлення. Вони вибрали таку назву, щоб підкреслити синтез двох традицій – однієї, успадкованої від ранніх феміністок, якими в 19 столітті привласнювали образливий ярлик «синя панчоха», і другій традиції радикальних політичних активістів США, червоний як символ революції.

20 грудня

1993 – «Декларація про викорінення насильства щодо жінок», що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН. У цій Декларації вперше розкривається поняття «насильства по відношенню до жінок». Їм є будь-який акт насильства, здійснений на підставі статевої ознаки, який заподіює або може заподіяти фізичний, статевий чи психологічний збиток або страждання жінкам, включаючи погрози здійснення таких актів, примусу або довільне позбавлення волі, будь то в суспільному чи в особистому житті. З положеннями декларації можна ознайомитися на сайті ООН

21 грудня

IV-V ст. – мучениця Анфіса постраждала за Христа в Римі. Була дружиною римського сановника, хрещена святителем Амвросієм Медіоланського. Свята мучениця була спалена, після того як відмовилася від пропозиції дружини градоначальника Сунільди прийняти аріанське хрещення. Цей цень принято вважати днем пам’яті Анфіси Римської.

1866 – народження Мод Гонн – англо-ірландська революціонерка, феміністка і актриса, муза поета Вільяма Батлера Єйтса.

24 грудня

1943 – народилась Тар’я Халонен, що являється головою держави Фінляндії.

1945 – було сформовано Жіночий комітет з повоєнного облаштування США. На зборах комітету одним з питань стало виборче право для жінок: голосування з 20 років і право обиратись з 25. Цього року такі вимоги підтримали окупаційні сили США.

26 грудня

1965 – Алькамо, містечко в Сицилії. 17-річна дівчина була викрадена хлопцем за допомогою 7 його приятелів. Її пропажа не викликала особливого занепокоєння, так як це було звичайною подією, практикою, що часто передує весіллі. За місцевими звичаями і кримінальним кодексом того часу, якщо жінка виходила заміж за того, хто її згвалтував і викрав проти її волі, його злочин було виправдано, а її зганьблена честь повністю відновлена. Тобто в очах суспільства, нічого не сталося і постраждалих не було.

Але в даному випадку, через 9 днів викрадення і насильства, дівчина не поступилася очікуванню суспільства, відмовилася вийти заміж за насильника і звернулася в поліцію, вказавши його ім'я та імена його друзів. Це був перший випадок на Сицилії, коли жінка кинула виклик всьому місту і усталеним звичаям, і вважала за краще безчестя, скандал, шантаж, прокльони і погрози з боку громадськості заміжжя зі своїм ґвалтівником.

Рік по тому, в грудні 1966 роки хлопець був засуджений за викрадення і згвалтування, його друзі - як співучасники. Франка Віола – це її історія викликала величезний резонанс у суспільстві, вона моментально стала прапором руху за емансипацію жінок, назавжди змінивши звичаї Італії в стосунках між статями і закінчивши варварську практику шантажу жертв сексуального насильства страхом втрати честі і гідності.

1985 – Діана Фосі була вбита, причини досі не ясні. Відома жінка-етолог, популяризатор охорони навколишкього середовища. Авторка книги «Горили в тумані».

27 грудня

1988–1990 – Беназір Бхутто – прем'єр-міністр Ісламської Республіки Пакистан (також ще в 1993–1996 роках). Перша у новітній історії людства жінка-лідер мусульманської країни.

28 грудня

1967 – закон дозволяє вживання контрацептивів у Франції. Протидія консерваторів було настільки сильною, що декрети про введення в силу цього проекту з'явилися лише в 1969 і в 1972 роках. Завзятим, але малозабезпеченим жінкам довелося чекати 1975 року народження, щоб таблетки стали забезпечуватися міністерством охорони здоров'я. Катрін Девід, одна з ідейних натхненниць руху, поетично і натхненно описує грандіозні перспективи, що відкриваються перед прекрасною статтю внаслідок відкриття чудових таблеток: «З чудовою появою протизаплідних таблеток нам раптово була дарована свобода безмежно насолоджуватися, пізнавати відразу багатьох чоловіків, куштувати красу багатьох тіл. Все це було так ново, так дивно, так відмінно від того, що знали наші матері».

31 грудня

1901 – російське жіноче взаємно-благодійне товариство відкриває загальноосвітні читання по математичним і гуманітарним наукам для жінок. Лекторами є виключно жінки. Це був перший досвід жіночого університету в мініатюрі.

4 грудня

1905 – революційна хвиля в Росії підняла жінок на боротьбу за свої права. Багато феміністок, які боролися раніше за доступ жінок до вищої освіти і право на професійну працю, почали тепер боротьбу за політичні права жінок. У той час найбільш відомою організацією було «Російське взаємно-благодійне товариство». Цього року близько тридцяти жінок ліберальних поглядів оголосили про створення жіночої політичної організації в Москві, а потім і в Петербурзі – Всеросійського союзу рівноправності жінок (Союз діяв до 1908 року). Також, сформувалася третя і остання з жіночих організацій періоду 1905-1907 років: Жіноча прогресивна партія.

6 грудня

1989 – массове вбивство в Політехнічному університеті Монреаля (англ. École Polytechnique massacre) – злочин, скоєний на грунті ненависті до фемінізму Марком Лепіном, в результаті якого загинули 14 жінок.

9 грудня

2010 – жіночий сайт Feministing запропонував своїм користувачам провести місяць грудень під егідою відмови від вищипування брів. Більш того, засновники сайту не просто закликають жінок до природності, а пропонують зробити все можливе, щоб брови зрослися на переніссі. Ставлячи в приклад мексиканську художницю Фріду Кало, теж, між іншим, відому своїми феміністичними поглядами.

«Таким чином, користувачі сайту планують не тільки зібрати кошти на користь організації, що захищає права жінок і займається питаннями жіночого охорони здоров'я, а й розширити межі уявлень про жіночу красу», повідомила представниця сайту Лорі Адельман. Акцію можна розцінити і як альтернативу чоловічому місяця «усибрю» (похідне від листопад і вуса), коли представники чоловічих організацій припиняють голитися з метою збору коштів у фонд боротьби з раком простати, пише Lenta.ru.

10 грудня

1815 – дата народження Ади Лавлейс. Англійка Ада Лавлейс – дочка великого поета Джорджа Байрона, відома перш за все створенням опису обчислювальної машини, проект якої був розроблений Чарльзом Беббідж. Склала першу в світі програму (для цієї машини) і вважається першим програмістом в історії.

1908 – перший Всеросійський Жіночий З'їзд в Санкт-Петербурзі. На ньому були присутні 1000 жінок. На з’їзді висловилася Стефанія Ісполатова, зазначивши, що за прагнення до самостійності на жінок сипляться закиди в фемінізм (слово, яке вважалося мало не лайливим). Адже феміністками називали тих бунтівниць, які, зважаючи на історичні факти, не вірять програмам, словам і обіцянкам і самостійно хочуть домогтися своїх прав. Закінчився з’їзд 16 грудня.

1980 – затверджений мова програмування з назвою «Ада» на честь Ади Лавлейс, першої жінки-програмістки.

12 грудня

2015 – вперше в історії Саудівської Аравії жінки зможуть скористатися пасивним і активним виборчим правом. Голосування, спрямовані на виявлення місцевого самоврядування відбулися 12 грудня. Число жінок, які висловили бажання голосувати, в десять разів нижче, ніж кількість чоловіків. За офіційними даними правом вибору скористалися близько 130 600 жінок, яких внесли у виборчі списки. Поява жінок в Аравії на політичній сцені буде серйозним викликом для 29-мільйонної держави, стверджують експерти. Проведення активної передвиборчої кампанії для жінок буде ускладнено через культурні і релігійні обмеження.

Саудівська Аравія є єдиною країною в світі, де жінки не мають права водити машину. Їм не дозволяється працювати. Заборонено виходити з дому без одягу, що огортає обличчя і тіло. Якщо їх не супроводжує чоловік, жінки не мають права подорожувати.

15 грудня

1999 – згідно до указу Президента України «Про склад Кабінету Міністрів України» до нового складу увійшли дві жінки. Віце-прем'єр-міністром стала Юлія Тимошенко. Остання займала також посаду прем'єр-міністра України впродовж лютого – вересня 2005 р.

16 грудня

1993 – у статті 4 закону України «Про державну службу» № 3723-XII встановлено, що право на державну службу мають всі громадяни України, незалежно від статі, які здобули відповідну освіту и професійну підготовку та пройшли в установленому порядку конкурсний відбір або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.

18 грудня

1917 – прийняття декрету «Про цивільний шлюб, дітей і про ведення книг актів громадянського стану». Проект декрету про цивільний шлюб був складений видатною феміністською і революціонеркою А.М. Коллонтай. Вона стверджувала, що «шлюб є приватною справою наречених», оголошуала, що всі старі церковні книги не мають юридичного значення і вводила замість них книги реєстрації актів цивільного стану.

1979 – прийнята резолюцією 34/180 Генеральної Асамблеї Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Ознайомитися з положеннями можна на сайті ООН

19 грудня

1917 – встановлений декрет «Про розірвання шлюбу», який також був складений А. М. Коллонтай. На відміну від дореволюційних правил чоловік і дружина повністю зрівнювалися в правах на вибір місця проживання і прізвища – вступаючі в шлюб могли взяти і прізвище чоловіка, і прізвище дружини, з'єднати їх разом і іменуватися подвійним прізвищем. Розірвання шлюбу в умовах того часу спростилося до крайності. Кодекс не накладав на подружжя зобов'язань щодо спільного проживання і вірності.

1969 – Еллен Вілліс і Суламіф Файерстоун створили групу «Червоні панчохи» як «відверто радикальну феміністську групу, альтернативу тим об'єднанням, в яких брали участь жінки з різними політичними позиціями» (яким були, наприклад, «Радикальні Жінки Нью Йорка»). Вілліс і Файерстоун уявляли собі «Червоні панчохи» як «групу, надзвичайно орієнтовану на публічність і акционізм», інтенсивно залучену як в акції публічного протесту, так і в процес національного самоусвідомлення. Вони вибрали таку назву, щоб підкреслити синтез двох традицій – однієї, успадкованої від ранніх феміністок, якими в 19 столітті привласнювали образливий ярлик «синя панчоха», і другій традиції радикальних політичних активістів США, червоний як символ революції.

20 грудня

1993 – «Декларація про викорінення насильства щодо жінок», що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН. У цій Декларації вперше розкривається поняття «насильства по відношенню до жінок». Їм є будь-який акт насильства, здійснений на підставі статевої ознаки, який заподіює або може заподіяти фізичний, статевий чи психологічний збиток або страждання жінкам, включаючи погрози здійснення таких актів, примусу або довільне позбавлення волі, будь то в суспільному чи в особистому житті. З положеннями декларації можна ознайомитися на сайті ООН

21 грудня

IV-V ст. – мучениця Анфіса постраждала за Христа в Римі. Була дружиною римського сановника, хрещена святителем Амвросієм Медіоланського. Свята мучениця була спалена, після того як відмовилася від пропозиції дружини градоначальника Сунільди прийняти аріанське хрещення. Цей цень принято вважати днем пам’яті Анфіси Римської.

1866 – народження Мод Гонн – англо-ірландська революціонерка, феміністка і актриса, муза поета Вільяма Батлера Єйтса.

24 грудня

1943 – народилась Тар’я Халонен, що являється головою держави Фінляндії.

1945 – було сформовано Жіночий комітет з повоєнного облаштування США. На зборах комітету одним з питань стало виборче право для жінок: голосування з 20 років і право обиратись з 25. Цього року такі вимоги підтримали окупаційні сили США.

26 грудня

1965 – Алькамо, містечко в Сицилії. 17-річна дівчина була викрадена хлопцем за допомогою 7 його приятелів. Її пропажа не викликала особливого занепокоєння, так як це було звичайною подією, практикою, що часто передує весіллі. За місцевими звичаями і кримінальним кодексом того часу, якщо жінка виходила заміж за того, хто її згвалтував і викрав проти її волі, його злочин було виправдано, а її зганьблена честь повністю відновлена. Тобто в очах суспільства, нічого не сталося і постраждалих не було.

Але в даному випадку, через 9 днів викрадення і насильства, дівчина не поступилася очікуванню суспільства, відмовилася вийти заміж за насильника і звернулася в поліцію, вказавши його ім'я та імена його друзів. Це був перший випадок на Сицилії, коли жінка кинула виклик всьому місту і усталеним звичаям, і вважала за краще безчестя, скандал, шантаж, прокльони і погрози з боку громадськості заміжжя зі своїм ґвалтівником.

Рік по тому, в грудні 1966 роки хлопець був засуджений за викрадення і згвалтування, його друзі - як співучасники. Франка Віола – це її історія викликала величезний резонанс у суспільстві, вона моментально стала прапором руху за емансипацію жінок, назавжди змінивши звичаї Італії в стосунках між статями і закінчивши варварську практику шантажу жертв сексуального насильства страхом втрати честі і гідності.

1985 – Діана Фосі була вбита, причини досі не ясні. Відома жінка-етолог, популяризатор охорони навколишкього середовища. Авторка книги «Горили в тумані».

27 грудня

1988–1990 – Беназір Бхутто – прем'єр-міністр Ісламської Республіки Пакистан (також ще в 1993–1996 роках). Перша у новітній історії людства жінка-лідер мусульманської країни.

28 грудня

1967 – закон дозволяє вживання контрацептивів у Франції. Протидія консерваторів було настільки сильною, що декрети про введення в силу цього проекту з'явилися лише в 1969 і в 1972 роках. Завзятим, але малозабезпеченим жінкам довелося чекати 1975 року народження, щоб таблетки стали забезпечуватися міністерством охорони здоров'я. Катрін Девід, одна з ідейних натхненниць руху, поетично і натхненно описує грандіозні перспективи, що відкриваються перед прекрасною статтю внаслідок відкриття чудових таблеток: «З чудовою появою протизаплідних таблеток нам раптово була дарована свобода безмежно насолоджуватися, пізнавати відразу багатьох чоловіків, куштувати красу багатьох тіл. Все це було так ново, так дивно, так відмінно від того, що знали наші матері».

31 грудня

1901 – російське жіноче взаємно-благодійне товариство відкриває загальноосвітні читання по математичним і гуманітарним наукам для жінок. Лекторами є виключно жінки. Це був перший досвід жіночого університету в мініатюрі.

" data-image="/storage/app/uploads/public/580/cf0/378/580cf037817c4124138600.jpg" data-services="vkontakte,facebook,odnoklassniki,gplus,twitter">